Litomyšl – hlavní město současné české architektury

Pozývame vás na vernisáž výstavy

LITOMYŠL – HLAVNÍ MĚSTO SOUČASNÉ ČESKÉ ARCHITEKTURY
25. 11. 2022 – 15. 1. 2023, GALÉRIA MESTA LEVOČA,

ktorá sa uskutoční vo štvrtok 24. 11. 2022 o 18.00 hodine
v priestoroch Galérie mesta Levoča, Námestie Majstra Pavla 43.

Reprezentatívna výstava nazvaná Litomyšl – hlavní město současné české architektury predstaví partnerskému mestu Levoča Litomyšl ako jedno z kľúčových centier súčasnej českej architektúry.

V príbehu Litomyšle zohráva architektúra, a zvlášť hlavne tá, ktorá tu vyrástla po roku 1989, dôležitú úlohu. Malé mesto si starostlivosťou miestnych starostov a mestskej architektky vydobilo suverénnu pozíciu v početnosti architektonicky kvalitných stavieb a na ich počínanie neskôr nadviazali aj súkromní stavebníci. V meste, ktoré sa inak preslávilo svojimi renesančnými pamiatkami (reprezentatívny zámocký areál je od roku 1999 zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO), tak máme možnosť detailne sledovať vývoj českej architektúry v uplynulom štvrťstoročí.

Výstava v Galérii mesta Levoča prezentuje najvydarenejšie architektonické projekty v Litomyšli a je rozdelená do troch tém: Verejný priestor, Rekonštrukcia a Novostavby. Súčasťou prehliadky sú tiež originálne modely kľúčových stavieb a projekcia krátkeho dokumentu Davida Vávry s názvom V Litomyšli neměníme směr, jen občas střídáme starosty.

Kurátor výstavy: Petr Volf
Architektúra výstavy: David Vávra

Výstavu vyrobilo mesto Litomyšl a Regionální muzeum v Litomyšli v roku 2016.

plagat-pozvanka-vernisaz_vystava-Litomysl_hlavni_mesto_soucasne_ceske_architektury