Protinožci normality

Protinožci normality /k výstave Fera Liptáka:Čudo boské v Levočskej galérii, jún 2015/ V roku 1995 uchvátil malý slovenský svet mysteriózny literárny debut tajomného Samka Tále. Následné horúčkovité pátranie po jeho autorovi dorástlo svojou mediálnou famóznosťou takmer do rozmerov detektívky, nie nepodobnej „bájnemu“ Smrekovmu hľadaniu Ivana Kraska. Na tomto našom kultúrnom fenoméne, grandióznej postave čarovného čudáka, …

More

Fero Lipták – Pozvánka na výstavu

Fero Lipták WEB

 

Držiteľ Českého leva František Lipták vystavuje v Levoči

LEVOČA, 16. júna 2015 – Scénograf, architekt a výtvarník František Lipták po prvýkrát ukazuje verejnosti svoje plastiky v Galérii mesta Levoča. Autorskú výstavu výtvarných diel a plastík s názvom Čudo Boske otvorili v mestskej galérii na Námestí Majstra Pavla č. 43 v utorok 16. júna o 18 00.

Mestské kultúrne stredisko sprístupnilo v priestoroch Galérie mesta Levoča v poradí deviatu výstavu od jej založenia v roku 2014. Tentoraz obrazy a plastiky predstavuje František Lipták, ktorý sa vo výtvarnej tvorbe venuje maľbe a ilustráciám. Spomínané plastiky verejnosti ponúka po prvýkrát.  „Pred pár mesiacmi som mal premiéru jedného celovečerného hraného animovaného filmu v Prahe, kde som spolupracoval s Aurelom Klintom. Tam som sa naučil technológie, ktoré som preniesol do týchto figúrok. Vravel som si, že to skúsim poňať, ako figúrky toho Čuda boského,“ hovorí František Lipták, ktorý je autorom asi 90 domácich i zahraničných inscenácií.

Názov výstavy Čudo boske vymyslel scénografov strýko Emil. „On sleduje veci, ktoré robím. Vníma to s podobnou radosťou a ľahkosťou s akými ja maľujem. Na jednej z návštev povedal, že som už namaľoval všetko, len to čudo boske nie. Čudo boske je výraz, ktorý sa používal v našom kraji a označoval takého podivného človeka alebo neidentifikovateľnú osobu, ktorá bola niečím zvláštna, čudná,“ vysvetľuje František Lipták.

František Lipták ešte v roku 1989 spolupracoval s levočskými ochotníkmi na tvorbe satirickej hry Kúpeľ od Vladimíra Majakovského. „Za socializmu to bola veľmi citlivá téma a František nám ako scénograf vtedy veľmi pomohol,“ spomína Ladislav Péchy z Mestského kultúrneho strediska, ktorý Liptáka oslovil s možnosťou vystavovať v mestskej galérii, „veľmi dlho som ho lámal, aby došiel vystavovať do Levoče, no nikdy nemal čas. Až teraz v júni 2015 sa to stalo. Ľudia, ktorí nepoznajú Fera Liptáka po výtvarnej stránke, budú s výstavou spokojní, zaujme ich a očarí.“ Scénograf spolupracoval s levočskými divadelníkmi aj v roku 2011 na úspešnej divadelnej rozprávke Kamila Žišku s názvom Mátohy.

Autorská výstava Františka Liptáka s názvom Čudo boske bude v Galérii mesta Levoča sprístupnená do 31. júla 2015.

O autorovi

František Lipták sa narodil  v Poprade v roku 1962.  Na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach vyštudoval odbor grafika, neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave odbor divadelná scénografia. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách. Na doskách, ktoré znamenajú svet pôsobil i v Česku a Poľsku. Mnohé z inscenácií, na ktorých pracoval, boli ocenené na filmových festivaloch. Je spoluzakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval s režisérmi zvučných mien. S Martinom Šulíkom sa podieľal na tvorbe filmu Záhrada, ktorý získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev. Nominácie na toto ocenenie získali i ďalšie filmy, na ktorých Lipták pracoval – Dážď padá na naše duše, Čert ví proč a Haličské príbehy. Vo výtvarnej tvorbe sa venuje najmä maľbe a ilustrácii. Vystavuje samostatne aj na kolektívnych výstavách doma i v zahraničí.

O galérii

Galéria mesta Levoča sídli v priestoroch Mariássyho domu na námestí Majstra Pavla č. 43. Svoju činnosť odštartovala v auguste minulého roku kolektívnou výstavou 25 autorov, ktorí sa spájajú s mestom Levoča. Budova, v ktorej galéria sídli je od roku 1950 súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. V roku 2009 bola spolu s dielom Majstra Pavla zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kontakt

GALÉRIA MESTA LEVOČA

Námestie Majstra Pavla č.43, 05401 Levoča

 

Pracovníci galérie:

Ing. arch. Slavomír Zombek

Mgr. Gabriel Švantner

mail: msks.galeria@levoca.sk

tel.: 0903 645 863

 

Správu vydalo Mesto Levoča

Mgr. Kamil Tomčofčík

marketing mesta

 

ČUDO BOSKE – Fero Lipták

PLAGAT-cudo boske zmen

Fero Lipták „Čudo Boske“

pozvanka-Levoca

„Obrazy a objekty, ktoré Vám chcem odprezentovať, vznikali v čase môjho pokoja, pohody, stresu a povinností. Ťažko to rozpoznať. Príbehy sú vymyslené, niektoré na vlastnej koži zažité. Účelom výstavy je vyvetrať ateliér, navštíviť nádherné mesto Levoča a Vás obdariť tým, čo bežne zažívam. Akákoľvek podobnosť s inou výstavou je čisto náhodná. Teším sa na Vás.“

Fero Lipták

            Vernisáž autorskej výstavy sa uskutoční 16.06.2015 o 18:00 hod. v Galérii mesta Levoča.

Srdečne Vás pozývame.

Výstava absolventských prác ZUŠ

Dovoľujeme si Vás pozvať na Výstavu absolventských prác ZUŠ.

Doba výstavy: 30. 05. 2015 – 12. 06. 2015

PLAGATVÝSTAVA www
Absolventská výstava žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Levoči je prehliadkou výtvarného talentu žiakov, ktorí v tomto školskom roku končia štúdium výtvarného odboru na I. a II. stupni VO ZUŠ. Výstava ponúka široké spektrum výtvarných techník od základných (kresba, maľba, grafika, dekoratívne činnosti, modelovanie a práca s materiálom) až po rozširujúce výtvarné disciplíny (typografia, počítačová grafika, grafický dizajn, inštalácia v priestore). Výstava prezentuje tvorbu absolventov z tried pedagógov PaedDr. Kataríny Drahomireckej (Natália Bačová, Zuzana Pugelová), Mgr. Jaroslava Švestku (Barbora Šuňavská, Karolína Dovalová, Ján Galajda, Adam Griger, Leonard Spišský, Simona Repáková, Ján Faltin, Zuzana Semanová, Andrea Farkašovská, Ema Malíšková) a PaedDr. Ľubomíra Repaského (Lenka Riššová, Petra Šefčíková, Lívia Sobinovská, Matúš Bičanovský, Sebastián Petruška, Alica Sobinovská, Zdenka Stašová).

PaedDr. Ľubomír Repaský