Peter MILČÁK – DIZAJN VIAC AKO TVAR

To, že dizajn je viac ako tvar nám odkazujú traja mladí dizajnéri Marek Gaj, Ľubomír Kopčák a Matúš Vacula a dokazujú to vystavenými artefaktmi v rámci rovnomennej výstavy, ktorej vernisáž sa uskutočnila 18. marca 2016. Ide o druhú výstavu v tejto sezóne, ktorá je zvláštna jednak regionálnou príslušnosťou autorov a jednak svojím zameraním na dizajn.

“Tvorivý proces v oblasti dizajnu sa dá definovať ako hľadanie funkčných vzťahov, ich transformovanie do zodpovedajúceho tvaru, dôkladné vyriešenie celku i detailov, farebnej i grafickej stránky návrhu.

Za každým návrhom je množstvo úvah, snahy o odlíšenie a originálne riešenie, množstvo štúdia vlastností materiálov a technológií a samotná realizácia návrhu.

Cieľom každého dizajnéra je prostredníctvom navrhovaných predmetov ovplyvňovanie kvality života po stránke funkčnej, estetickej, emocionálnej, ale aj ekonomickej a ekologickej.

Marek Gaj a Matúš Vacula absolvovali magisterské štúdium v Ateliéri dizajnu- Produkt a Ľubomír Kopčák v Ateliéri dizajnu- Inovácia.

Prostredníctvom semestrálnych zadaní riešili dizajn predmetov pre každý deň s dôrazom na zlepšenie každodenného života a minimalizovanie chýb ktoré človek robí, na vzťah medzi navrhovanými predmetmi a ich budúcimi užívateľmi, aby samotný vzhľad ponúkal cestu k tomu, ako sa s výrobkom má zaobchádzať, aké možnosti ponúka, aby vysvetlil sám seba a bol akýmsi komunikačným prostriedkom pre riešenie rôznych situácií v živote človeka.

Marek Gaj sa cez analýzu sedacích solitérov, relaxu a estetických kritérií predmetov prepracoval k podstate diplomového zadania- sedaciemu solitéru.

Prostredníctvom vlastného riešenia sa pokúša o emocionálny zážitok v priestore, o vyvolanie túžby priblížiť sa k objektu, so zameraním na variabilitu polohovania a dôrazom na možnosti premien pre odpočinok.

Matúš Vacula sa vo svojej diplomovej práci zaoberal procesom spracovania potravín pri príprave jedla zrakovo hendikepovaných. Jeho cieľom bolo dospieť vlastným riešením k nezávislosti užívateľa, s ohľadom na efektívne využívanie času, bezpečnosť a hygienu v tomto procese.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>